Filtry oleju

Filtr olejuFiltr oleju – najpopularniejszy i najczęściej stosowany rodzaj filtru, który stanowi nieodzowny element układu olejowego w pojeździe. Podstawowym celem montażu filtru oleju, jest oczyszczenie go z wszelkich zanieczyszczeń, które dostając się do układów silnika mogłyby je uszkodzić. Nawet pojedyncze ziarnka piasku mogłyby – stale przerywając film oleju, zarysowywać powierzchnię metalu i w efekcie skracać żywotność silnika. Filtry oleju muszą zatem być niezwykle dokładne, by mogły być skuteczne. W przypadku filtrów stosowanych np. w samochodach osobowych, muszą one być w stanie przechwycić zanieczyszczenia o objętości 1/50 mm.

Jak dobrać filtr oleju?

Przede wszystkim pod uwagę bierze się nie tylko model maszyny (czy silnika), ale również parametry zastosowanego oleju. Dlaczego? Bo olej o zbyt dużej lepkości w momencie, kiedy silnik nie jest jeszcze rozgrzany i w związku z tym olej jest nieco gęstszy, może mieć problem z przedostaniem się przez filtr. Mimo tłoczenia go pod ciśnieniem, niewielkie otwory wlewowe mogą zostać zatkane gęstym olejem. W efekcie z filtra wypływa za mało oleju i może dojść do zatarcia silnika.

Filtry olejowe posiadają wbudowany zawór bezpieczeństwa, który w opisanym powyżej przypadku, kiedy ciśnienie oleju na wlewie się podnosi, otwiera możliwość przedostania się do układu oleju, który nie przeszedł filtracji. Z jednej strony zapobiega o zatarciu silnia, ale z drugiej, powoduje przedostanie się nieoczyszczonego oleju. Dobór odpowiedniego filtra to zatem również konieczność doboru odpowiedniej czułości zaworu bezpieczeństwa – jeśli będzie za silny – silnik może nie otrzymać wystarczającej ilości oleju na czas. Jeśli będzie za luźny, do silnika będzie przedostawał się zabrudzony olej, nawet wtedy, kiedy można byłoby tego uniknąć.

Wkłady filtrujące do filtrów oleju

Ze względu na spore ryzyko doboru nieodpowiedniego filtru do układu i – zwłaszcza przy równoczesnym złym doborze oleju – możliwości szybszego zniszczenia silnika, wielu producentów pojazdów i maszyn stosuje obecnie rozwiązanie polegające na montażu na stałe obudowy filtru oleju. Użytkownik musi jedynie dokonać wymiany samego wkładu filtrującego na właściwy. Przy tym rozwiązaniu, jeśli zastosuje się równocześnie zalecany przez producenta olej, ryzyko problemów z przedostawaniem  się nieoczyszczonego oleju do silnika przestaje istnieć.

W ofercie Janex posiada wkłady filtrujące do większości filtrów olejowych – zadzwoń – pomożemy dobrać odpowiedni wkład w dobrej cenie.

Dostarczamy towar w ciągu 48h od przyjęcia zamówienia do miejscowości: Opole, Brzeg, Nysa, Olesno, Ozimek, Namysłów, Krapkowice, Głubczyce, Prudnik, Kędzierzyn Koźle, Strzelce Opolskie, Kluczbork.

Nie wiesz jaki typ filtra wybrać? Skontaktuj się z nami!